Zakaj lahko prihaja do motnje hranjenja in kdo vam pri tem lahko pomaga?

Dejstvo je, da se motnje hranjenja lahko odpravijo v primeru, če prepoznamo vzroke za to oziroma dejavnike tveganja za sam nastanek motnje. Omenjeni dejavniki pa so seveda lahko številni. Pri posamezniku lahko zelo redko izluščimo samo enega.

Lahko rečemo, da gre pri motnji hranjenja večinoma za kombinacijo večjega števila dejavnikov, ki določeno osebo počasi in vztrajno vodijo v eno od oblik motenj prehranjevanja. Lahko pa dejavnike razdelimo na tri osnovne skupine. To so družinske, biološko-genetske in socio-kulturne.

Različne oblike motnje hranjenja

Znanih je kar nekaj oblik motenj prehranjevanja. Med njimi je tudi kompulzivno prenajedanje. V tem primeru gre za motnjo pri prehranjevanju, ki se lahko zelo pogosto pojavi kasneje v življenju, med 35. in 45. letom.

Motnja hranjenja - kompulzivno prenajedanje
Motnja kompulzivnega prenajedanja je stanje, pri katerem ljudje izgubijo nadzor nad prehranjevanjem in imajo ponavljajoče se epizode uživanja nenavadno velikih količin hrane. Za razliko od bulimije nervoze obdobjem prenajedanja ne sledi čiščenje, pretirana vadba ali post.

Omenjena motnja prehranjevanja se pogosteje pojavi pri debelejših osebah in se v določenih situacijah povezuje tudi z anoreksijo in bulimijo. Motnja pomeni zlasti nenormalno prenajedanje s hrano. Pri tem ima oseba občutek izgube kontrole.

Kaj je ortoreksija?

Ortoreksija je še ena oblika motnje hranjenja. Gre za nekoliko novejšo obliko, ki je povezana z drugimi motnjami, na primer z anoreksijo in bulimijo.

Oglejte si video kaj je ortoreksija nervoza. | Motnje hranjenja

Gre za okupacijo s pravilno oziroma zdravo prehrano. Slednje preraste v obsedenost in posameznik se prične v življenju precej omejevati. Pri tem gre za popolno podrejenost svojemu življenju pa tudi življenju drugih ljudi v okolici. Oseba zelo pogosto razmišlja o hrani in jedilnike si pripravlja daleč vnaprej. Zavrača hrano, ki je ne pripravijo sami ali pa niso prepričani o njenih sestavinah.

Kdo lahko pomaga pri zdravljenju motnje prehranjevanja?

Pri zdravljenju motnje prehranjevanja lahko dobro pomagajo nekateri strokovnjaki, kot je na primer psihoterapevt. Seveda pa ni vseeno, katerega si boste izbrali.

Ključno je, da vam pomaga psihoterapevt, ki ima tudi na področju motenj prehranjevanja znanje in izkušnje. Enako pomembno pa je, da se z njim tudi osebnostno dobro ujamete.

Naročilo na prvi pogovor pri psihoterapevtu

Ne glede na to, s katero motnjo prehranjevanja se soočate sami ali kdo od vaših bližnjih, je pomembno, da si omislite tudi strokovno pomoč. Sami si nikoli ne boste zmogli pomagati na takšen način, kot nekdo, ki natančno ve, kako se je treba soočiti s tem.

V isti kategoriji: