So najcenejši proteini sploh lahko kakovostni?

Področje športne prehrane je pri nas precej slabo regulirano oziroma so zakoni zelo ohlapni. Z njeno prodajo se lahko ukvarja vsakdo, ki ima registrirano prodajo izdelkov na drobno, ne glede na to, da iz področja športa in nutricionistike nima prav nobenega znanja. To pomeni, da je konkurenca velika, saj je veliko tudi prodajalcev, da bi si zagotovili svoj kos pogače, pa pogosto ponujajo cenene izdelke.Ker se tudi kupci na športno prehrano ne spoznajo dovolj, tako nasedejo trditvam, da so izdelki kakovostni – pa čeprav že cena govori o tem, da je to malo verjetno. Če vas zanimajo najcenejši proteini, torej vedite, da ne gre preračunati zgolj tega, koliko obrokov lahko pripravite iz kilograma prahu.

Veliko pomembneje je pogledati, kakšna je vsebina tega prahu in kako je bil pridobljen. Edino to nam lahko pove, ali je izdelek kakovosten – in če ni, ga resni športni navdušenci ne bi kupili niti v primeru, da bi jim ga ponudili brezplačno. Zakaj? Ker ima vsakdo samo eno telo. To je naš stroj, ki ga moramo varovati in za katerega je sprejemljivo zgolj kakovostno gorivo. Če želite rezultate, in se sprašujete kako se zdravo zrediti, morate v svoj stroj pač natočiti visokooktanski bencin, ne pa »mešanice«, primerne za stare mopede, kajne?

Kako preveriti dejstva?

Kadar kupujete športno prehrano in se povsod oglašujejo najcenejši proteini, je najbolje primerjati različne izdelke. Postavite ob bok poceni proteinov tiste, ki so dražji ter primerjajte njuno sestavo. Koliko je proteinov na sto gramov, koliko na merico, koliko meric predstavlja obrok, in koliko obrokov dobite iz pakiranja? Koliko je drugih, koristnih pomožnih snovi, koliko pa nesmiselnega in nezdravega »balasta« oziroma polnil?
Vedno velja medsebojno primerjati izdelke, ki naj bi si bili med seboj podobni.

Tako naj se poceni proteini iz sirotke primerjajo z dražjimi proteini iz sirotke, poceni sojini s sojinimi, ne pa z drugimi rastlinskimi oziroma organsko pridobljenimi. Saj veste: navadni proteini iz sirotke so nekaj povsem drugega kot proteini (https://www.flexshop.com/si/proteini.html), pridobljeni iz graha ali konoplje, zato je primerjanje cen povsem nesprejemljivo. Ja, za boljše in bolj kakovostno je pač potrebno plačati veliko več.

Najcenejši proteini gotovo niso najboljša izbira – a če prodajalec obljublja, da gre za najbolj poceni beljakovine glede na kakovost, potem se ponudba že sliši malo bolje. Jo pa vseeno velja preveriti.

Kakšna je razlika med energijskimi in proteinskimi ploščicami? Preberite v članku na povezavi!

V isti kategoriji: