Nasveti za uspešno fotografiranje otrok
Fotografiranje otrok zahteva popolnoma drugačen pristop kot fotografiranje odraslih. Medtem ko odrasli razumejo navodila in znajo pozirati, otroci pogosto ne dojemajo teh konceptov. Na začetku fotografiranja so otroci najbolj pripravljeni sodelovati, saj jim je dogodek nekaj novega in zanimivega. To je priložnost za zajem klasičnih portretov kot so družinske fotografije ali posnetki otrok s starši.

Ohranjanje igre za konec fotografiranja
Ko se otroci med fotografiranjem začnejo igrati, pogosto izgubijo zanimanje za poziranje in raje uživajo v igri. Da ne bi prekinjali njihove zabave, je najbolje, da se igra odvija na koncu fotografskega srečanja. Če postanejo otroci med seanso razdražljivi, je dobro prilagoditi načrt in upati, da bodo po igri ponovno pripravljeni na klasične portrete.
Prilagodljivost med fotografiranjem otrok
Fotografske seanse z otroki pogosto zahtevajo prilagoditve glede na trenutne okoliščine in otrokovo razpoloženje. Ker stvari ne gredo vedno po načrtu, je pomembno, da starši aktivno sodelujejo z fotografom in se prilagajajo trenutni situaciji ter razpoloženju otroka.
Pri fotografiranju otrok je ključno uporabiti različne tehnike, da ohranimo njihovo pozornost in dobro voljo. Sodelovanje staršev in ustvarjanje prijetnega vzdušja prispevata k nastanku lepih in nasmejanih fotografij. Pri fotografiranju novorojenčkov je pomembno, da so dojenčki siti, zadovoljni in da je prostor dovolj topel, saj se pogosto fotografirajo brez oblačil. Najprimernejši čas za fotografiranje novorojenčkov je med 1. in 2. tednom starosti, ko so običajno uspavani in se jih zlahka postavlja v različne položaje. Fotografiranje je najbolje opraviti ob naravni svetlobi, zato je priporočljivo, da nekaj dni prej preverite, kakšna je osvetlitev v prostoru.
Poudarek na sproščenosti in veselju pri fotografiranju otrok
Družinski fotograf vedno stremi k temu, da otroci na fotografijah izpadejo sproščeni in veseli. Klasični portreti otrok (razen novorojenčkov) pogosto ne prinesejo najboljših rezultatov, saj zahtevajo, da otroci mirno pozirajo in se naravno nasmehnejo, kar pa je za mnoge otroke dolgočasno. Otroci, še posebej tisti, ki še niso dosegli desetega leta, se pogosto upirajo dolgotrajnemu sedenju in poziranju. Posledično lahko na fotografijah izpadejo žalostno, jezni ali nemirni, kar seveda ni tisto, kar bi starši želeli obesiti na steno. Vsi si želijo slike svojih otrok, kjer so ti srečni in nasmejani.
Priprava otroka na fotografiranje
Za to, da bo otrok na fotografijah videti srečen in nasmejan, je ključno, da mu ustvarimo prijetno in zabavno izkušnjo. Pristopi, ki bodo uspešni, se lahko razlikujejo glede na otrokovo starost in osebnost, zato ni nujno, da enaka metoda deluje za vse otroke.
Pri enoletnikih morda igre in nagovarjanje s strani staršev ne bodo prinesle želenih rezultatov, saj otrok še ne razume dogajanja in bo samo radovedno opazoval okoli sebe. Ker starši najbolje poznate svojega otroka, je koristno, da se pred fotografiranjem pripravite in fotografu poveste, kaj običajno nasmeji vašega otroka. Za starejše otroke, ki so že živahni, radovedni in znajo komunicirati, pa obstaja veliko načinov, kako ustvariti pristne in čudovite fotografije.