Manualna drenaža – terapevtska tehnika s številnimi pozitivnimi učinki
V našem telesu imamo zelo pomemben transportni sistem, ki ga imenujemo limfni sistem. Negova naloga je zbiranje, transportiranje in filtriranje medcelične tekočine z namenom preprečevanja njenega zastajanja v telesu. Pri tem pa nam lahko pomaga tudi manualna drenaža, o kateri ste zagotovo že veliko slišali.
Vendar manualna drenaža še zdaleč ni klasična manualna tehnika. Njen osnovni cilj je zmanjšati limfedem in preprečiti zaplete, zato boste zanjo pogosto našli tudi izraz limfna drenaža. Tehnika vključuje posebne, nežne in ritmične tehnike z rokami, ki so usmerjeni k regionalnim vozliščem in na ta način spodbujajo limfni sistem.
Kakšni so učinki manualne drenaže?
Več kot očitno je, da limfna drenaža ponuja številne koristi, med katerimi naj izpostavimo izboljšanje cirkulacije, krepitev imunskega sistema, zmanjšanje oteklin in izboljšanje splošnega počutja. Prav tako pa je odlično sredstvo pri razstrupljanju telesa in lahko bistveno pripomore k izboljšanemu stanje kože.
S tem pa pozitivnih učinkov manualne drenaže še ni konec. Znano je, da manualna drenaža pomaga tudi pri zmanjševanju utrujenosti, izboljšanju spanca in zmanjšanju stresa. Poleg tega pa izboljša tudi prebavo in pomaga pri lajšanju nekaterih prebavnih težav, z odstranjevanjem toksinov in odvečne tekočine pa pripomore k sijočem videzu kože.
Za koga je priporočljiva manualna drenaža?
Lahko bi rekli, da je ob sodobnem načinu življenja in prehranjevanja, ki povzroča veliko obremenitev limfnega sistema, manualna oziroma ročna drenaža primerna in celo priporočljiva za vsakogar. Odsvetuje se le tistim ljudem, ki soočajo z akutnimi infekcijami, srčnim popuščanjem, trombozo in nekaterimi kožnimi boleznimi.
Zanjo se lahko odločite preventivno, ali pa v primeru različnih težav. Med najpogostejšimi so zatekanje nog, težave z aknasto kožo, celulit, po operativnih posegih ali pa se zanjo odločite kot del vašega razstrupljevalnega programa.