Kako se izogniti pojavu izgorelosti in kaj izgorelost sploh je?

Se kdaj, ko pridete z delovnega mesta domov, počutite povsem izčrpane in nimate niti malo energije za aktivnosti, ki bi jih radi počeli v prostem času? V tem primeru se morate vprašati, kaj je tisto, kar ne delate prav oziroma zakaj do tega prihaja.

Ne glede na to, koliko časa preživite v službi, domov ne bi smeli prihajati povsem izčrpani. Vedno bi morali imeti še toliko energije, da bi se ukvarjali z ljudmi in stvarmi, ki jih obožujete. Ravno to je namreč smisel življenja. V nasprotnem primeru se lahko hitro soočite s pojavom, ki jih v današnjem času rečemo kar izgorelost.


Izgorelost je stanje, ki pogosto prizadene ljudi, ki se dolgo časa izpostavljajo visokemu stresu in preobremenjenosti.

Kaj je izgorelost?

Izgorelost doživlja vse več ljudi. S tem pojavom naj bi se srečevala kar četrtina svetovne populacije. Kljub temu pa za takšno stanje strokovnjaki v resnici ne zmorejo najti pravega vzroka. A ne glede na to, je povsem jasno, da izgorelost ljudem jemlje oziroma zmanjšuje produktivnost in veliko energije. V sebi čutijo, da so vse bolj nemočni, prav tako tudi nemotivirani. Živijo z občutkom, kot da nikomur nimajo več kaj dati.

Seveda za omenjene ljudi k sreči obstaja način ali več načinov, da se lahko počutijo spet kot nekoč in da bodo lahko spet povsem normalno funkcionirali.

Ena od definicij izgorelosti je, da je to stanje čustvene, duševne in pogosto tudi fizične izčrpanosti. Do nje najbolj pogosto pride zaradi težav v službi, vsekakor pa jo lahko izzovejo še druge težave, kot so medsebojni odnosi.

Najpogostejši znaki ter simptomi za izgorelost

Znaki ter simptomi za izgorelost se kažejo v slabšem fizičnem počutju. Ljudje pogosto potožijo, da jih boli glava, da jim je slabo, da imajo bolečine v mišicah. Prav tako, da imajo težave z nespečnostjo in da so vedno zelo utrujeni.

Znaki in simptomi za izgorelost se pogosto prepoznajo tudi v načinu razmišljanja ter čustvovanja. Kažejo se denimo v jokavosti, čustveni izčrpanosti, žalosti, depresivnem razpoloženju, tesnobi, slabi samopodobi, občutku manjvrednosti, občutkih krivde in nemoči, brezupu.

Seveda se izgorelost lahko kaže tudi v pomanjkanju energije in utrujenosti, kar pa vodi do pomanjkanje volje do dela ter do zanimanja za aktivnosti oziroma dejavnosti, ki so jih ljudje pred tem počeli izjemno radi.

V isti kategoriji: